Kasowanie starych kopii Time Machine

Tips

Apple twierdzi, że Time Machine zadba samo o porządek w kopiach zapasowych, jednak czasem konieczne jest wygospodarowanie dodatkowego miejsca na dysku z archiwami. Ręczne kasowanie katalogów z Backups.backupdb może być szybkie, ale i szkodliwe. W końcu kopie bezpieczeństwa zawierają jedynie zmiany od poprzedniej archiwizacji, a nie cały obraz dysku.

Czytaj dalej…

Raspberry Pi i stały adres IP

Tips

Po uruchomieniu czystej instalacji systemu Raspbian, można zauważyć, że domyślnie połączenie sieciowe jest skonfigurowane w taki sposób, aby otrzymać adres IP od serwera DHCP. O ile rozwiązanie to jest wygodne i pomaga w uniknięciu konfliktów adresów, to jednak wydłuża start systemu. Przypisanie stałego adresu IP do danego interface’u znacznie przyspieszy bootowanie systemu.

Czytaj dalej…

Brak sieci po klonowaniu obrazu karty

Tips

Po przełożeniu karty do innego urządzenia (lub po odtworzeniu obrazu karty z innego urządzenia) pojawiają się błędy w stylu:
ERROR: interface eth0 does not exist
ERROR: interface wlan0 does not exist

Aby poradzić sobie z tym problemem należy usunąć jeden plik i ponownie uruchomić system:
rm /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules
reboot

Wyłączenie lokalnej kopii zapasowej Time Machine

Tips

System OS X tworzy lokalne kopie zapasowe plików, aby przygotować się do zgrywania plików do Time Machine. Dzięki temu po podłączeniu dysku, na którym trzymasz kopie zapasowe, synchronizacja przebiega o wiele szybciej.
Jednak korzystając z systemowego dysku w technologii SSD bardziej istotna jest wolna przestrzeń niż oszczędność kilkunastu sekund (przypadku SSD) w czasie tworzenia punktu przywracania systemu.

Czytaj dalej…

Otwórz w programie i „Pobieram…” w OS X Yosemite

Tips

Używając OS X Yosemite natknąłem się na problem z listą aplikacja, którymi można otworzyć wybrany plik. Po kliknięciu otwarciu menu kontekstowego i najechaniu na „Otwórz w programie” (lub „Open with”) zamiast listy kompatybilnych programów widniał jedynie komunikat „Pobieram…” (lub „Fetching…”).

Czytaj dalej…

Java 6 dla OS X

Tips

Java 6 dla OS X jest wymagana do uruchomienia niektórych aplikacji, a system Apple OS X Yosemite 10.10 nie zawiera tego dodatku. Na szczęście można go pobrać ze strony Apple.

Czytaj dalej…

Downgrade z iOS6 beta do iOS5.1.1

News

Kilka dni temu Apple udostępniło deweloperom pierwszą betę nowego systemu operacyjnego dla urządzeń iPad, iPhone oraz iPod Touch. Jako świeży deweloper na tej platformie, postanowiłem przetestować ten system na moim iPadzie 2 GSM, ale system okazał się na tyle dziurawy, że urządzenie stało się bardzo mało praktyczne. Dzisiaj postanowiłem, że robię downgrade do ostatniej stabilnej wersji czyli 5.1.1.

Czytaj dalej…